Zotero

zot Zotero [ZOH-Tair-oh] je snadno použitelný nástroj, který vám pomůže shromažďovat, organizovat, citovat a sdílet své výzkumné zdroje a je dostupný zdarma. Navíc ho používáte tam, kde pracujete nejčastěji, v samotném webovém prohlížeči. Umí vytvořit databázi vaší bibliografie, internetových článků, různých výstřižků z novin či citací. K položkám lze následně přiřadit štítky a poznámky.

zot1

 

zot2

 

zot3

 

Zotero je výzkumný nástroj, který automaticky detekuje obsah, což vám umožní např. přidat dokument do své osobní knihovny jediným kliknutím. Ať už hledáte předtištěný dokument na Xiv.org, článek v časopise, aktuality z novin nebo knihu z vaší knihovny, Zotero vám poslouží s umístěním tisíců stránek.

Zotero shromažďuje všechny vaše dokumenty do jednoho vyhledávacího rozhraní. Můžete si přidat soubory PDF, obrázky, audio a video soubory, snímky webových stránek a mnoho jiného. Zotero automaticky indexuje a vytváří full-textový obsah vaší knihovny, který vám pak snadno umožní najít právě to co hledáte jen několika stisky kláves.

Instalace v Manjaro Linux

Je také velmi jednoduchá. Aplikace je umístěna v komunitním repozitáři AUR, takže stačí otevřít terminál a zadat příkaz:

manjaro@manjaro:$ yaourt -S zotero

 

Poté se vám zobrazí ikona pro spuštění aplikace v Menu -> Kancelář -> Zotero. Při prvním spuštění se vám objeví i průvodce integrací do kancelářského balíku (např. LibreOfiice).

 

Zotero se hodí zejména pro studenty nebo pro uživatele, kteří pracují s velkým množstvím dat. Pokud si dáte práci s vyplňováním všech údajů, pak se stává z aplikace Zotero velmi silný a šikovný nástroj.

Domovské stránky aplikace najdete na https://www.zotero.org/, kde si můžete založit účet a poté získáte i volný prostor 300MB pro vaše dokumenty, které je možné synchronizovat s vaším lokálním úložištěm.

– přečteno 824x

Facebooktwitter
Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..